Войната на Русия в Украйна може да насърчи автократичните режими по света да се стремят към свое ядрено оръжие и да доведе до опасна спирала на ядрено въоръжаване, предупреди американският министър на отбраната Лойд Остин, цитиран от Politico. Според него руският президент Владимир Путин може да започне "безотговорно дрънкане с ядрено оръжие", на фона на продължващата война и успехите на украинските военни.
Остин е категоричен, че помощта за Киев трябва да продължи, тъй като е видно, че мирни преговори между двете воюващи държави няма да има скоро. Това е от национален интерес, допълва още той.
Коментарите на Остин за опасността от ядрено въоръжаване идва на фона на заплахите, които Русия отправи на няколко пъти, макар и завоалирани, за използване на тактическо ядрено оръжие в Украйна. Това предизвика серия от телефонни обаждания между европейските държави, САЩ и Русия, за да бъде намалено напрежението, посочва Politico. Междувременно и Северна Корея направи изпитание на междуконтинентална балистична ракета, което върна опасенията, че режимът в Пхенян успява да усъвършенства своите оръжия, способни да носят ядрени бойни глави.
Ядрената сделка с Иран пък е замразена, а според анализатори страната активно работи по своята ядрена програма.
Ако Иран се сдобие с ядрена бомба, това ще накара и другите държави в региона да направят всичко възможно да имат същото, смята републиканецът Джим Риш, който е част от комисията по външни работи в американския Сенат.
Москва отказва да общува с НАТО, докато организацията подкрепя Украйна
И Украйна, и Русия имат своите изисквания да седнат на масата за преговорите. Киев настоява Русия да изведе своите войски от всички окупирани територии, включително и анексирания през 2014 година Крим, да прекрати огъня, да освободи задържани украинци - и военни, и цивилни и да бъде гарантирано изплащането на репарации и търсене на съдебна отговорност за престъпленията в страната.
В Москва нееднократно заявяват, че не смятат да разговарят за нещо различно от своите условия. От началото на октомври руските военни подлагат на усилен обстрел гражданската инфраструктура на Украйна. В резултат на три организирани обстрела, последният от които на 15 ноември, към 50% от енергийната инфраструктура на страната е разрушена. Милиони украинци са без ток, газ и водоснабдяване на прага на зимата.
Един от водещите военни в НАТО - адмирал Роб Бауер, пък разказва, че началникът на Генералния щаб на руската армия ген. Валерий Герасимов отказва да общува с НАТО, докато организацията продължава да подкрепя Украйна с оръжие. През миналата седмица и председателят на Обединения комитет на началник щабовете на американската армия ген. Марк Мили също коментира, че не може да се свърже с руския си колега, когато се е опитал да говори с него за падналите в Полша ракети.
"Вие сте част от проблема", е заявил Герасимов в една от последните си комуникации с Бауер, коментира още адмиралът.


Румен Радев: Дефицитът ще бъде доста над 3%
Варненски райони остават без вода днес
Има задържан във връзка с трите трупа в Угърчин
Шофьор с 2,87 промила блъсна три коли в центъра на Варна и размаха пистолет
Шишков за Баба Алино: Държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство
Иран и Оман подготвят споразумение за транзитните такси в Ормуз
След соларния бум бизнесът все по-силно търси батерии и комплексни системи
Нов кросоувър връща България на картата на автомобилните производители
Кои може да са големите разлики при управление на Бърнам
Как Великобритания заприличва все повече на Италия
Dacia Sandero отново е най-продаваният модел в Европа
Напук на екологията - европейски държави вдигат максималната скорост
Какви проблеми крие Citroen C5 X на старо
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
За първи път евтанизираха дете под 12 години в Нидерландия
Рестарт: Съдът реши делото срещу Петков и Божанов да се гледа по същество
Приятелката на шотландски национал събра всички погледи на Световното
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова получи признание като Webit Changemakers


преди 3 години До: georgi_shumне е Мави... а оня идддиот cyclop ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: georgi_shum: Но щом сме приятели, ще ти кажа аз какво виждам в близко бъдеще в Украйна: постоянно поддържан руски натиск по целия фронт с щадене на живата си сила, обезкървяващо сдържане на опитите на ВСУ да атакуват, бой по инфраструктурата до парализ на държавата, колабс на държавното управление с удар върху логистиката на армията, в края на краищата - йерихонски рев на *света* за спиране на БД и преговори, а там какво ще стане, никой не знае. Путин не е страхлив. Путин е брутален търгаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: georgi_shum: Ти затова ли ме поздрави с "Добре дошъл" тук веднъж преди време, защото сме приятели? Така да бъде, даже и Тодор приемам. Относно другите ти твърдения - с нищо не съм съгласен. Не разбирам, може ли според теб ядрена свръхсила да бъде победена до капитулация в конвенционална война? Ако не, това автоматично изключва и сценарий да бъде наритвана от където и да било. Ако Путин беше страхлив, нямаше да влезе в Украйна. Украйна е само територия, Путин започна война срещу целия Запад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007Ако с khao още не сте се усетил,и тиквата е стария ни приятел Мavi. :) Креативен е и след малко ще ни удари с нещо "мощно" а-Ла " скрита сила Мъдарево".. опс спрятаня сила Путина :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Tikva007Mavi, a.k.a Тодоре, не знам тая "ядрена свръх сила" , може да бъде принудена да капитулира. Но знам, че може и ще бъде наритана като мърсно пссе., от територията на суверенна Украйна. И ако в безсилието си на фронта кремълският гном посмее да натисне копчето - така да бъде! По добре ужасен край, отколкото ужас без край! Но той няма да посмее - понеже си е един страхлив, повярвал в собствените си лъжи Гном! И много добре знае какво ще му се случи лично на него, ако го натисне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao... Са търси по старите листчета с опорките какво има и ще ти съчини нещо отвлечено ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Tikva007... Поддръжката на една ядрена бойна глава е доста по-скъпичка от тази на един танк . Рашибозука не може да си поддържа танковете бре баце , ти пишеш за нещо високотехнологично като ядрена бойна глава . Ядрени държави , които в еволюционно-технологическата стълбица са седем етажа над блатните opku , не поддържат повече от 50-60 бойни глави , ти бръщолевиш за 1600 ... :))) ... И изпепеляването и заличаването е основно рaшистка теза , на едноклетъчните от АТАКА и *** ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Tikva007... 1600 оперативни , значи със старо инфо работя , спаднали са , последно бяха уж 1900 ... :))) ... Силно се съмняваме , че са 1600 ... Гледай танковете , мисли за ядрените бойни глави . Един танк Т-80 струва около $3млн , а това е стар танк !! Т-90 около $5млн ... И крадците на съдомиялни я имат 700 я не в движение ... А сега драги ми Смехурко сметни 6000 ядрени бойни глави по около $30млн едната ... :))) ... За ония хартиените от 1600 до 6000 даже нема да отварям дума ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Tikva007... Драги ми Смехурко ... На хартия мордор разполага с 22000 танка , но според хамерикайнските военни разполага с 3300 в оперативна готовност . От тях е загубила в Украйна досега според различни оценки около умопомрачителните 1300-1400 броя . Пита се в задачата къде са другите до 3300 , дори не питам за хартиените 19000 броя до 22000 ... :))) ... Те взимат от беларус танкове в момента ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 сега заради теб, иддиота няма да отговори за какво разработват и трупат ЯО ядрените държави? :D интересно ми беше какво ще измисли :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар